Карти на заплахата и риска от наводнения
Картите на заплахата и на риска от наводнения се разработват в изпълнение на чл.146д от Закона за водите (ЗВ) и чл. 6 от Директива 2007/60/ЕС (Европейска Директива за наводненията, ДН). Те се изготвят за всеки от утвърдените райони със значителен потенциален риск от наводнения в Дунавски район за басейново управление (ДРБУ). На основание на чл.146з, ал.2 от ЗВ картите на заплахата и на риска от наводнения се преразглеждат и актуализират на всеки 6 години. Компетентен орган за разработването и актуализирането им е директорът на Басейнова дирекция „Дунавски район“.
На 25 февруари 2022 г. на интернет страницата на БДДР бяха публикувани Проектни актуализирани карти на заплахата и на риска от наводнения, с което стартира процесът на обществени консултации със заинтересованите страни и широката общественост. Съгласно чл.146с от Закона за водите, проектните карти на заплахата и на риска от наводнения се публикуват и предоставят на обществеността за консултации и писмени становища за срок от не по-малко от два месеца, считано от датата на публикуването им.
В хода на обществените консултации, проведени в периода 25 февруари-26 април 2022 г. бяха получени становища, коментари и препоръки от заинтересованите страни, в резултат на които са извършени корекции в съдържанието на картите и в оценката на заплахата и риска от наводнения.
Картите на заплахата и на риска от наводнения за утвърдените 35 бр. РЗПРН в ДРБУ са изготвени в рамките на Проект BG16M1OP002-4.005-0001-C01: „ПУРН – втори цикъл 2022-2027 г.“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.“ Дейностите по проекта се изпълняват в рамките на Споразумение за предоставяне на помощни услуги при изготвянето на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и Плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН) за България между Министерство на околната среда и водите и Международна банка за възстановяване и развитие.
Изискванията за изготвяне на картите са регламентирани в актуализираната национална Методика за оценка на заплахата и на риска от наводнения, утвърдена със Заповед № РД-833/30.08.2021 г. на Министъра на околната среда и водите, която заменя Методиката използвана за разработване на картите от първия цикъл на прилагане на ДН. В нея се въвеждат нови подходи за оценка на заплахата от дъждовни и внезапни наводнения, актуализират се методите за оценка на уязвимостта и риска.
Резюме на използваната актуализирана Методика и на резултатите от прилагането и при изготвянето на картите на заплахата и на риска от наводнения.
Типовете наводнения, характерни за всеки конкретен РЗПРН в ДРБУ, за които са изготвени карти на заплахата и риска можете да видите тук.
Финални карти на заплахата и риска от наводнения в Дунавски район за басейново управление по основни поречия:
- Карти поречие реки западно от р. Огоста
- Карти поречиe р. Огоста
- Карти поречие р. Искър
- Карти поречиe р. Вит
- Карти поречиe р. Осъм
- Карти поречие р. Янтра
- Карти поречиe р. Русенски Лом
- Карти поречие Добруджански реки
- Карти на река Дунав
При интерпретирането на резултатите от картите на заплахата и на риска от наводнения следва да се отчитат неопределеностите при изготвянето им, което внася съответната степен на несигурност при използването им. Несигурността за всяка моделирана обезпеченост, както и очакваните годишни щети и очакваният годишен брой засегнати от наводнения хора, са оценени за да се отчете несигурността в масивите от данни за населението и съответно, в кривите на дълбочината на заливане спрямо икономическите щети.
Резултатите от картите на заплахата и на риска от наводнения се използват за разработване на програмата от мерки за намаляване на риска от наводнения в ПУРН.
При използването на картите за цели, различни от планиране на мерки в ПУРН (например пространствено планиране, застраховане и др.) следва да се отчита степента на несигурност и да се имат предвид съответните ограничения.
Отчитането на неопределеностите при интерпретиране на резултатите от картите на заплахата и на риска от наводнения е по-подробно описано в раздел 5, подраздел 5.1.7 от ПУРН 2022-2027г